Skip to content

2799 Spruce StUnion, NJ 07083

Built 1954

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Sep 20, 1985

Property Information

Block3612
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
35%
Improvement Value:$38,000
65%
Total Assessment$58,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,075+3.1%
2024$12,676+6.2%
2023$11,939+2.0%
2022$11,701+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3422, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1954