Skip to content

960 Moessner AveUnion, NJ 07083

Built 1924

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Nov 8, 1989

Property Information

Block3615
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
50%
Improvement Value:$20,200
50%
Total Assessment$40,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,985+3.1%
2024$8,711+6.2%
2023$8,204+2.0%
2022$8,041+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 3618, Page 220

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 3433, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1924