Skip to content

947 Moessner AveUnion, NJ 07083

Built 1926

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block3616
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
51%
Improvement Value:$20,200
49%
Total Assessment$41,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,164+3.1%
2024$8,884+6.2%
2023$8,368+2.0%
2022$8,201+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 6480, Page 2754Recorded9/9/2022

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 5992, Page 642Recorded2/18/2014

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5765, Page 986

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5515, Page 808

Property Sale

Sale
$154,500
DeedBook 4936, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1926