Skip to content

770 Inwood Rd

Union, NJ 07083

Built 1960

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jan 16, 2025

Property Information

Block3708
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
31%
Improvement Value:$46,400
69%
Total Assessment$67,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,815+3.2%
2024$14,355+6.3%
2023$13,506+0.2%
2022$13,481+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 6570, Page 2498NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/27/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960