Skip to content

2665 Spruce StUnion, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block3801
Lot63
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,559
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
51%
Improvement Value:$24,900
49%
Total Assessment$51,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,466+3.1%
2024$11,116+6.2%
2023$10,470+2.0%
2022$10,261+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,559DeedBook 6391, Page 2371Recorded11/30/2020

Property Sale

Sale
$361,500

From:

To:

DeedBook 6223, Page 843Recorded10/24/2017

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4118, Page 311

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3667, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1953