Skip to content

2688 Meister AveUnion, NJ 07083

Built 1948

Last Sale Price
$567,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block3803
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1 1/2SCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
40%
Improvement Value:$29,800
60%
Total Assessment$49,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,131+3.1%
2024$10,791+6.2%
2023$10,164+2.0%
2022$9,961+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$567,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 6466, Page 2610Recorded5/31/2022

Property Sale

Sale
$411,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 6312, Page 998Recorded3/14/2019

Property Sale

Sale
$246,000

From:

To:

DeedBook 6242, Page 862NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/30/2018

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3524, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1948