Skip to content

811 Meeker Rd

Union, NJ 07083

Built 1959

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Jun 7, 2010

Property Information

Block3805
Lot51
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
41%
Improvement Value:$29,600
59%
Total Assessment$50,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,220+3.1%
2024$10,878+6.2%
2023$10,245+2.0%
2022$10,041+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000

From: CHILTON, MARGARET

To: CONNELLY, THOMAS R & DINA V

DeedBook 5819, Page 374Recorded6/15/2010

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 5532, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1959