Skip to content

2564 Spruce St

Union, NJ 07083

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block3811
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,825
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
40%
Improvement Value:$31,200
60%
Total Assessment$52,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,667+3.1%
2024$11,311+6.2%
2023$10,654+2.0%
2022$10,441+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5679, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1957