Skip to content

895 Peach Tree RdUnion, NJ 07083

Built 1970

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Feb 17, 2021

Property Information

Block3909
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,748
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
36%
Improvement Value:$34,900
64%
Total Assessment$54,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,271+3.1%
2024$11,896+13.6%
2023$10,470+4.6%
2022$10,011+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,748DeedBook 6407, Page 265NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/30/2021

Property Sale

Sale
$313,500

From:

To:

Sq Ft1,748DeedBook 6384, Page 2791NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 1970