Skip to content

711 Garden St

Union, NJ 07083

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block3914
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
41%
Improvement Value:$29,400
59%
Total Assessment$50,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,220+3.1%
2024$10,878+6.2%
2023$10,245+2.0%
2022$10,041+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960