Skip to content

848 Hobson St

Union, NJ 07083

Built 1961

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jan 26, 1996

Property Information

Block4002
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
29%
Improvement Value:$49,000
71%
Total Assessment$69,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,422+3.1%
2024$14,952+6.2%
2023$14,082+2.0%
2022$13,801+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4341, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1961