Skip to content

2135 Route 22,WestUnion, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$7,500,000
Last Sale Date
Oct 7, 2020

Property Information

Block4003
Lot9.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,200
67%
Improvement Value:$108,000
33%
Total Assessment$327,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$73,132+3.1%
2024$70,901+6.2%
2023$66,778+2.0%
2022$65,447+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$7,500,000

From:

To:

DeedBook 6385, Page 395Recorded10/14/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$7,900,000

From:

To:

DeedBook 6147, Page 456NU CodeBankruptcy (13)Recorded10/4/2016

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 5810, Page 941