Skip to content

1044 Brighton St

Union, NJ 07083

Built 1961

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 4, 1986

Property Information

Block4013
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
29%
Improvement Value:$49,300
71%
Total Assessment$69,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,579+3.1%
2024$15,103+6.2%
2023$14,225+2.0%
2022$13,941+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 3465, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1961