Skip to content

1033 Brighton St

Union, NJ 07083

Built 1960

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 8, 2002

Property Information

Block4014
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
31%
Improvement Value:$44,400
69%
Total Assessment$64,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,483+3.1%
2024$14,042+6.2%
2023$13,225+2.0%
2022$12,961+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5276, Page 293

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 3507, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1960