Skip to content

297 Clermont Terr

Union, NJ 07083

Built 1972

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 10, 2018

Property Information

Block404
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
35%
Improvement Value:$37,300
65%
Total Assessment$57,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,829+3.1%
2024$12,438+6.2%
2023$11,715+2.0%
2022$11,481+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 6274, Page 2108NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/13/2018

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4478, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1972