Skip to content

310 Trotting Rd

Union, NJ 07083

Built 1965

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 1, 2004

Property Information

Block407
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2 1/2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
28%
Improvement Value:$50,400
72%
Total Assessment$70,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,646+3.1%
2024$15,168+6.2%
2023$14,286+2.0%
2022$14,001+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5416, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1965