Skip to content

934 Savitt Pl

Union, NJ 07083

Industrial

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Aug 2, 2023

Property Information

Block4101
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionS&CB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,810
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
36%
Improvement Value:$62,800
64%
Total Assessment$97,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,837+3.1%
2024$21,171+6.2%
2023$19,940+2.0%
2022$19,542+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$940,000

From:

To:

Sq Ft5,810DeedBook 6521, Page 2134Recorded9/13/2023

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3462, Page 532