Skip to content

218 Elmwood Ave

Union, NJ 07083

Built 1947

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block4103
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1 1/2SSG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
44%
Improvement Value:$25,700
56%
Total Assessment$46,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,304+3.1%
2024$9,989+6.2%
2023$9,409+2.0%
2022$9,221+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 6325, Page 963Recorded6/10/2019

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 6306, Page 596NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 1947