Skip to content

211 Millton Ave

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jul 19, 2023

Property Information

Block4104
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,203
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
46%
Improvement Value:$23,900
54%
Total Assessment$44,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,969+18.0%
2024$8,451+6.2%
2023$7,960+2.0%
2022$7,801+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,203DeedBook 6517, Page 297NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/15/2023

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

DeedBook 6165, Page 543Recorded1/6/2017

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 5440, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1950