Skip to content

915 Lafayette Ave

Union, NJ 07083

Built 1944

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 19, 2019

Property Information

Block4106
Lot36
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
45%
Improvement Value:$25,200
55%
Total Assessment$45,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,192+3.1%
2024$9,881+6.2%
2023$9,307+2.0%
2022$9,121+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

From: WILLIAMS, CANIECE & DARYL, WILLIAMS, CANIECE & DARYL

To: RIVERA, YVETTE & OCTAVIO, RIVERA, YVETTE & OCTAVIO

Sq Ft1,590DeedBook 6320, Page 810Recorded5/6/2019

Property Sale

Sale
$333,000

From: SOKOLNICKI, JACEK & SYLVIA, SOKOLNICKI, JACEK & SYLVIA

To: MONTAGUE CANIECE &FUTRELL,DEMETRIUS

DeedBook 5960, Page 621Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5482, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1944