Skip to content

872 Dona Rd

Union, NJ 07083

Built 1948

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 5, 2011

Property Information

Block4110
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
51%
Improvement Value:$19,800
49%
Total Assessment$40,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,007+3.1%
2024$8,733+6.2%
2023$8,225+2.0%
2022$8,061+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 5887, Page 924NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/14/2011

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4202, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1948