Skip to content

878 Dona Rd

Union, NJ 07083

Built 1951

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block4110
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,163
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,900
48%
Improvement Value:$21,800
52%
Total Assessment$41,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,320+3.1%
2024$9,036+6.2%
2023$8,511+2.0%
2022$8,341+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$387,500

From:

To:

Sq Ft1,163DeedBook 6346, Page 2001Recorded11/1/2019

Property Sale

Sale
$308,500

From:

To:

DeedBook 6011, Page 260Recorded7/9/2014

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5428, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1951