Skip to content

870 S Park Terr

Union, NJ 07083

Built 1924

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block4111
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,079
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,700
51%
Improvement Value:$18,300
49%
Total Assessment$37,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,270+3.1%
2024$8,018+6.2%
2023$7,551+2.0%
2022$7,401+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5530, Page 543

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5249, Page 122

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4294, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1924