Skip to content

904 Pennsylvania AveUnion, NJ 07083

Built 1909

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 9, 2020

Property Information

Block4112
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,694
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,200
44%
Improvement Value:$27,300
56%
Total Assessment$48,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,840+3.1%
2024$10,509+6.2%
2023$9,898+2.0%
2022$9,701+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,694DeedBook 6401, Page 2245NU CodeFamily (1)Recorded2/17/2021

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 5394, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1909