Skip to content

900 Pennsylvania AveUnion, NJ 07083

Built 1934

Last Sale Price
$572,000
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block4112
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,606
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,200
36%
Improvement Value:$38,200
64%
Total Assessment$59,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,276+3.1%
2024$12,871+6.2%
2023$12,123+2.0%
2022$11,881+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$572,000

From:

To:

Sq Ft2,606DeedBook 6397, Page 2806Recorded1/20/2021

Property Sale

Sale
$313,500

From:

To:

DeedBook 5803, Page 956Recorded2/18/2010

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 5146, Page 204

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 3629, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1934