Skip to content

909 W Chestnut StUnion, NJ 07083

Built 1955

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Mar 29, 2006

Property Information

Block4112
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
45%
Improvement Value:$25,300
55%
Total Assessment$46,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,281+3.1%
2024$9,968+6.2%
2023$9,388+2.0%
2022$9,201+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5574, Page 291

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5475, Page 354

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4936, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1955