Skip to content

873 S Park TerrUnion, NJ 07083

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2024

Property Information

Block4112
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
47%
Improvement Value:$24,100
53%
Total Assessment$45,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,147+3.1%
2024$9,838+6.2%
2023$9,266+2.0%
2022$9,081+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 6262, Page 980Recorded5/16/2018

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 5467, Page 576

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 4132, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1924