Skip to content

899 S Park TerrUnion, NJ 07083

Built 1924

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 2, 2003

Property Information

Block4112
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,300
46%
Improvement Value:$22,800
54%
Total Assessment$42,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,410+3.1%
2024$9,123+6.2%
2023$8,592+2.0%
2022$8,421+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5391, Page 775

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5107, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1924