Skip to content

913 S Park TerrUnion, NJ 07083

Built 1924

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 5, 2008

Property Information

Block4112
Lot35
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SCBG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
46%
Improvement Value:$24,500
54%
Total Assessment$45,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,080+3.1%
2024$9,773+6.2%
2023$9,204+2.0%
2022$9,021+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5716, Page 129

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 5605, Page 76

Property Sale

Sale
$429,900
DeedBook 5542, Page 18

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 4958, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1924