Skip to content

1118 Woolley AveUnion, NJ 07083

Built 1928

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 9, 2019

Property Information

Block4201
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
34%
Improvement Value:$26,700
66%
Total Assessment$40,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,097+3.1%
2024$8,819+6.2%
2023$8,306+2.0%
2022$8,141+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,510DeedBook 6380, Page 133Recorded8/31/2020

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5521, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1928