Skip to content

1162 Bushnell St

Union, NJ 07083

Built 1932

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block4202
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,636
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
41%
Improvement Value:$28,800
59%
Total Assessment$48,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,907+3.1%
2024$10,574+6.2%
2023$9,960+2.0%
2022$9,761+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 6098, Page 738Recorded1/4/2016

Property Sale

Sale
$170,100
DeedBook 5126, Page 293

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4199, Page 12

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3812, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1932