Skip to content

1138 Caldwell Ave

Union, NJ 07083

Built 1929

Owner
---
Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jun 22, 2025

Property Information

Block4205
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,600
39%
Improvement Value:$24,700
61%
Total Assessment$40,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,007+3.1%
2024$8,733+6.2%
2023$8,225+2.0%
2022$8,061+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,272DeedBook 6588, Page 2275Recorded7/17/2025

Property Sale

Sale
$284,000

From: IENO, EDEVALDO A & GAIL E, IENO, EDEVALDO A & GAIL E

To: MOREIRA, JESUS - MALLORY, DONNA, MOREIRA, JESUS - MALLORY, DONNA

DeedBook 6114, Page 110Recorded4/11/2016

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 3620, Page 230

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3463, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1929