Skip to content

2128 Van Buren Pl

Union, NJ 07083

Built 1925

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block4207
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
35%
Improvement Value:$26,300
65%
Total Assessment$40,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,007+3.1%
2024$8,733+6.2%
2023$8,225+2.0%
2022$8,061+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$555,000

From: ABELARD, GUERDA

To: RIVAS, RICARDO B RAMIREZ

Sq Ft1,556DeedBook 6569, Page 2420Recorded1/15/2025

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4613, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1925