Skip to content

1081 Overlook Terr

Union, NJ 07083

Built 1930

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Feb 24, 2023

Property Information

Block4209
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,418
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,600
37%
Improvement Value:$22,900
63%
Total Assessment$36,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,158+3.1%
2024$7,909+6.2%
2023$7,449+2.0%
2022$7,301+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 6509, Page 2001NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1930