Skip to content

1089 Overlook Terr

Union, NJ 07083

Built 1929

Last Sale Date
Jun 21, 2006

Property Information

Block4209
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,200
35%
Improvement Value:$24,000
65%
Total Assessment$37,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,315+3.2%
2024$8,061+6.2%
2023$7,592+2.0%
2022$7,441+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5593, Page 45

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 5141, Page 315

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 4074, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1929