Skip to content

2064 Emerson Ave

Union, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jun 17, 2013

Property Information

Block4211
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
33%
Improvement Value:$42,200
67%
Total Assessment$63,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,081+3.1%
2024$13,651+6.2%
2023$12,858+2.0%
2022$12,601+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From: MATTISON, JACKIE

To: SANTIAGO, PATRICK & CIARA MAE

DeedBook 5957, Page 817Recorded6/20/2013

Property Sale

Sale
$141,000

From: REPASKY, ROGER F ESTATE

To: MATTISON, JACKIE

DeedBook 5920, Page 960NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/28/2012

Property Built

Built

Year Built: 1940