Skip to content

1120 Commerce Ave

Union, NJ 07083

Public School

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Dec 29, 1995

Property Information

Block4304
Lot1

Assessment

Land Value:$334,200
87%
Improvement Value:$50,900
13%
Total Assessment$385,100

Tax History

YearProperty taxesChange
1997$84,550+4.5%
1996$80,878-52.2%
1995$169,133+4.2%
1994$162,376+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000,000
DeedBook 4331, Page 326

Property Sale

Sale
$2,350,000
DeedBook 4200, Page 44