Skip to content

2660 Hawthorne Ave

Union, NJ 07083

Built 1967

Last Sale Price
$479,900
Last Sale Date
Nov 15, 2004

Property Information

Block4406
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
31%
Improvement Value:$45,800
69%
Total Assessment$66,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,908+3.1%
2024$14,453+6.2%
2023$13,613+2.0%
2022$13,341+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$479,900
DeedBook 5472, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1967