Skip to content

2613 Hawthorne AveUnion, NJ 07083

Built 1948

Last Sale Price
$419,900
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block4407
Lot56
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
43%
Improvement Value:$26,500
57%
Total Assessment$46,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,393+3.1%
2024$10,076+6.2%
2023$9,490+2.0%
2022$9,301+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$419,900

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 6413, Page 480Recorded5/18/2021

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4837, Page 170

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 3427, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 1948