Skip to content

1253 Liberty Ave

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Jun 21, 2017

Property Information

Block4410
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
46%
Improvement Value:$24,400
54%
Total Assessment$45,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,103+3.2%
2024$9,794+6.2%
2023$9,225+2.0%
2022$9,041+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

From: HOCHULI, ANN R, HOCHULI, ANN R

To: SALEGUMBA, ELISABETH M, SALEGUMBA, ELISABETH M

DeedBook 6198, Page 834Recorded7/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950