Skip to content

2534 Standish Ave

Union, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 8, 2004

Property Information

Block4413
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
41%
Improvement Value:$29,500
59%
Total Assessment$49,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,131+3.1%
2024$10,791+6.2%
2023$10,164+2.0%
2022$9,961+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5443, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1953