Skip to content

1037 Schneider Ave

Union, NJ 07083

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2023

Property Information

Block4417
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,200
39%
Improvement Value:$20,500
61%
Total Assessment$33,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,532+3.1%
2024$7,302+6.2%
2023$6,878+2.0%
2022$6,741+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5370, Page 293

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4310, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1927