Skip to content

2445 Morris Ave

Union, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Dec 11, 2013

Property Information

Block4418
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,700
83%
Improvement Value:$25,000
17%
Total Assessment$148,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,236+3.1%
2024$32,222+6.2%
2023$30,348+2.0%
2022$29,743+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

DeedBook 5986, Page 290NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/23/2013