Skip to content

2761 Larchmont RdUnion, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block4505
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
40%
Improvement Value:$30,700
60%
Total Assessment$50,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,377+22.4%
2024$9,296+6.2%
2023$8,755+2.0%
2022$8,581+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5624, Page 327

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 5379, Page 898

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 3470, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1940