Skip to content

1093 Mayfair RdUnion, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 24, 2019

Property Information

Block4506
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
42%
Improvement Value:$27,700
58%
Total Assessment$47,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,661+3.1%
2024$10,336+6.2%
2023$9,735+2.0%
2022$9,541+1.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$378,000

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 6346, Page 865Recorded11/7/2019

Property Sale

Sale
$340,444

From:

To:

DeedBook 6056, Page 50Recorded5/1/2015

Property Sale

Sale
$389,900
DeedBook 5531, Page 675

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5185, Page 177

Property Sale

Sale
$154,500
DeedBook 4629, Page 334

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 3894, Page 175

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3559, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1940