Skip to content

1056 Mt Vernon Rd

Union, NJ 07083

Built 1942

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 1, 2018

Property Information

Block4508
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,855
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,200
39%
Improvement Value:$32,600
61%
Total Assessment$53,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,025+3.1%
2024$11,658+6.2%
2023$10,980+2.0%
2022$10,761+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From: HELMSTETTER, STEVEN J & JOANNE, HELMSTETTER, STEVEN J & JOANNE

To: PATANKAR, SAGAR B & PATIL, VRUSHALL

DeedBook 6289, Page 579Recorded10/4/2018

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 3589, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1942