Skip to content

2715 Alice Terr

Union, NJ 07083

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2021

Property Information

Block4510
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
39%
Improvement Value:$31,500
61%
Total Assessment$51,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,600+3.1%
2024$11,246+6.2%
2023$10,592+2.0%
2022$10,381+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 6327, Page 544Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 5917, Page 1017Recorded8/7/2012

Property Sale

Sale
$41,400
DeedBook 4132, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1962