Skip to content

1192 Carlton Terr

Union, NJ 07083

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2022

Property Information

Block4510
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
37%
Improvement Value:$34,900
63%
Total Assessment$55,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,382+3.1%
2024$12,005+6.2%
2023$11,307+2.0%
2022$11,081+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 4172, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1964