Skip to content

1254 Carlton Terr

Union, NJ 07083

Built 1952
Other Exempt

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jun 1, 2024

Property Information

Block4510
Lot40
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,125
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
43%
Improvement Value:$27,300
57%
Total Assessment$47,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,522+3.2%
2024$9,231+6.2%
2023$8,694+2.0%
2022$8,521+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft1,125DeedBook 6554, Page 2151NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/15/2024

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3466, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1952