Skip to content

2812 Allen Ave

Union, NJ 07083

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2021

Property Information

Block4510
Lot54
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,947
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
37%
Improvement Value:$34,500
63%
Total Assessment$55,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,293+3.1%
2024$11,918+6.2%
2023$11,225+2.0%
2022$11,001+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963